Tlačová správa 26.6.2024: G20 prejedná daň z majetku miliardárov, bude sa týkať aj dvoch Slovákov
Ekonóm Gabriel Zucman vypracoval správu pre stretnutie najrozvinutejších krajín vo formáte G20, ktoré sa práve koná v Brazílii. Predstavuje v nej spôsob, ako efektívne zdaniť majetok ľudí, ktorí vlastnia viac ako miliardu dolárov. Na Slovensku by sa týkala Valérie Haščákovej, na ktorú previedol majetok jej manžel a bývalý člen Penty Jaroslav Haščák, s majetkom 1,66 mld Eur, ďalej Ivana Chrenka s majetkom 1,46 mld Eur a potenciálne aj Jozefa a Patrika Tkáčovcov (odhadovaný majetok 920 mil. EUR).
“Najbohatší tohto sveta zdaňujú svoje príjmy a majetok oveľa menej ako bežný človek. Kým zamestnanca sa týkajú sadzby 19 alebo 25%, a ešte k tomu treba pripočítať odvody, bohatí bohatnú aj preto, že ich formy zárobku sú zdanené menej. Len napríklad dividendy sú u nás zdanené iba do výšky 10%. Vo viacerých krajinách tiež funguje systém, kde si rovno prevedú vyplatené akcie do rodinného holdingu. Také dividendy sa zdania iba do výšky 1%. A to nehovoríme o únikoch do daňových rajov, ktoré ročne stoja Európsku Úniu okolo 170 miliárd. To je voči všetkým mimoriadne neférové a pre štát ekonomicky neudržateľné,“ uviedla na margo publikovanej správy bývalá ministerka financií a prezidentka Profora Brigita Schmögnerová.
Správa uvádza, že najbohatší miliardári odvádzajú zo svojho majetku priemerne 0,3% dane. Za posledných 40 rokov pritom rástol ich majetok tempom 7% ročne a kým v roku 1987 vlastnili 3% všetkého svetového bohatstva, dnes je to 14%. Základný návrh ekonóma Zucmana počíta so zdanením majetku ľudí, ktorí vlastnia viac ako jednu miliardu dolárov, a to sadzbou 2%. Ročne by to rozpočtom prinieslo 250 miliárd dolárov. V rozšírenom scenári by sa mohol zahrnúť majetok ľudí, ktorí vlastnia viac ako 100 miliónov dolárov, a to by sa týkalo až 32 Slovákov a Sloveniek, medzi inými podnikateľa v zdravotníctve Tomáša Chreneka, Ivana Kmotríka, Ivana Jakaboviča, Štefana Rosinu a ďalších.
„Sociálne demokratická vláda by mala túto iniciatívu podporiť, veď z nej môže náš štátny rozpočet len profitovať. Je to krok smerom k dorovnávaniu priepastných rozdielov medzi tým, ako veľa zdaňujeme prácu a ako málo kapitál. Bežní občania môžu túto iniciatívu podporiť tiež, formou podpisu práve prebiehajúceho referenda, ktoré sa snaží o zavedenie tohto typu dane v celej Európskej Únii,“ vyzýva Schmögnerová.
26.6.2024
Skupina G20 prerokuje daň z majetku miliardárov, týkať by sa mala aj dvoch Slovákov – Index SME
Skupina G20 prerokuje daň z majetku miliardárov, týkať by sa mala aj dvoch Slovákov – SME Minúta
Tlačová správa 22.4.2024: B. Schmögnerová: Politici i kandidáti do europarlamentu, žiadajte férové zdanenie najbohatších.
168-tisíc občanov krajín EÚ doposiaľ podpísalo petíciu za férové zdanenie najbohatších milionárov EÚ a využitie takto získaných zdrojov na sociálne spravodlivejšiu zelenú transformáciu. Petícia reaguje na situáciu, keď piati najbohatší Európania zbohatli za posledné tri roky krízy a inflácie takmer dvojnásobne, vlastnia spolu 429 miliárd Eur. Odhaduje sa, že zarábali tempom 5,7 milióna za hodinu, kým priemerní Európania schudobneli o 15%.
„Ľavicový ekonóm Thomas Piketty, autor knihy Kapitál v 21. storočí, je jedným zo signatárov tejto iniciatívy. Pridal sa tak k viac než stovke europoslancov, europoslankýň, ekonómov a ďalších, ktorí žiadajú zaviesť vyššie dane z bohatstva. Občania môžu petíciu podpísať na stránke bit.ly/zdanme-najbohatsich a ak bude úspešná, Komisia bude musieť nájsť spôsob, ako zdaniť bohatstvo multimilionárov,“ uvádza stanovisko OZ Proforum, ktoré vedie za férové zdanenie najbohatších kampaň na Slovensku, v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, zastúpenie na Slovensku a FEPS (Foundation for European Political Studies).
Multimilionári profitujú zo systému, v ktorom je najviac – až v priemere 40% – zdanená práca zamestnanca. Ale bohatí väčšinou nie sú zamestnancami: majetky dedia a zarábajú skrz obchodovanie na burze či vyplácanie dividend, ktoré sú v Európe zdanené v priemere len približne 20%, na Slovensku 10%. Vo väčšine krajín neexistuje žiadna daň z majetku.
„Systém, v ktorom multimilionári platia dane niekedy len do výšky 5% a bežní ľudia s príjmom tisíc či dvetisíc euro násobne vyššiu sadzbu, je nielen nespravodlivý, ale aj pre spoločnosť škodlivý. Okrem rastúcej nerovnosti, ktorá podľa všetkých renomovaných medzinárodných autorít ohrozuje demokraciu, potrebujeme dnes významné finančné zdroje na digitálnu aj zelenú transformáciu našich krajín. Zaťažiť týmito výdavkami prednostne ľudí s priemernými a nízkymi príjmami a nie tých, ktorí majú zjavne obrovský nadbytok, je nemorálne,“ dodáva prezidentka a bývalá ministerka financií SR Brigita Schmögnerová.
„Vyzývame preto slovenských politikov, kandidátov a kandidátky do europarlamentu, aby sa zasadili za férové zdanenie najbohatších na európskej úrovni, ktoré je hrubo neférové voči bežným zamestnancom,“ vyzýva OZ Proforum.
Daň z bohatstva len v rozmedzí 2 až 5% európskych multimilionárov by mohla do rozpočtov priniesť 286,5 miliárd eur ročne. Z toho sa ďalej môžu dofinancovať verejné služby, ale aj bojovať proti klimatickým zmenám a zmierňovať chudoba.